Tiskové zprávy
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentySociální bezpečí se zaměřením na genderově podmíněné násilí bylo tématem 8. národní konference NKC – gender a věda. Vize do budoucna, ale i nutné okamžité kroky k vytvoření bezpečného a důstojného pracovního a studijního prostředí diskutovali zástupci a zástupkyně MŠMT, Akademie věd ČR, České konference rektorů, vědeckých institucí i řady českých vysokých škol. Konference se uskutečnila 10. září se v prostorách Akademie věd ČR na Národní třídě.
Poznat život v Praze v době předhusitské, ponořit se do středověkého dolu i mezi zdi klášterních cel nabízí ode dneška výstava v Galerii Věda a umění v sídle Akademie věd na Národní třídě. Historickou realitu zakusí návštěvníci za pomoci mobilní aplikace, která propojí panely výstavní síně s věrohodnými 3D rekonstrukcemi, modely a atraktivními vizualizacemi, které pomáhaly vytvořit vědecké týmy AV ČR. Expozice potrvá do 11. listopadu, je otevřena každý všední den, vstup je zdarma.
Slovenský historik, bohemista, biolog i expert na polymery dnes převzali čestné oborové medaile AV ČR za zásluhy v jednotlivých odvětvích. Akademie věd ocenila jejich dlouholetou práci i přínos v rozvoji vědních disciplín.
Nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR analyzuje příjmy a výdaje krajů v roce 2023 a dopady, které by přinesla vládou navržená změna krajského rozpočtového určení daní zvaného RUD. Které kraje by si polepšily a které naopak pohoršily a proč? A je rozdělení prostředků RUD mezi kraje více ekonomicky zásluhové nebo více solidární?
Do praxe míří další špičkový vynález, který přispěje ke stabilizaci rozvodné sítě uložením přebytečné energie z obnovitelných zdrojů ve formě vodíku. Komercializaci elektrolyzéru s rychlým náběhem výroby vodíku připravuje Ústav chemických procesů AV ČR. Technologie pomůže snížit uhlíkovou stopu a optimalizovat náklady na energii.
Český záložní astronaut Aleš Svoboda se dnes vydá na simulovanou víkendovou misi na Měsíc – s dalšími členy posádky bude při ní provádět různé vědecké a technologické experimenty. Součástí mise je výstup na povrch Měsíce s pomocí virtuální reality. Tréninkovou misi pořádá Akademie věd ČR v rámci Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo s dalšími partnery ve vědeckém tréninkovém centru Little Moon City Prague (LMCP) na ČVUT v Praze.
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR vítá zisk dalšího významného grantu. Evropská komise ocenila práci Dr. Paula Paiotiho a udělila mu prestižní ERC Starting grant, určený vědcům na začátku kariéry. Finanční injekce ve výši jeden a půl milionu eur pomůže Dr. Paiotimu v příštích pěti letech dál rozvíjet syntézu unikátních molekul důležitých pro objevování nových léků. Evropské peníze jsou v tomto případě určené na podporu inovativních, riskantních projektů, které ovšem slibují rozšířit hranice lidského poznání. Do Česka letos putují pouhé dva ERC Starting granty. Kromě ÚOCHB uspěla ještě Univerzita Karlova. Ústav se může pyšnit pěti aktivními ERC granty a za dobu existence této evropské podpory jich získal celkem 8, což z něho dělá absolutní českou špičku.
Vědci Botanického ústavu AV ČR spolu s kolegy z Přírodovědecké fakulty UK a Českého svazu ochránců přírody plánují pomoci navrátit loukám původní krásu a biologickou rozmanitost tím, že poskytnou podklady pro vytvoření specifických osevních směsí pro jejich obnovu. Úkolem vědců je sestavit pro Českou republiku mapy genetické odlišnosti vybraných druhů lučních bylin, které budou důležitým zdrojem pro složení regionálně specifických osevních směsí.
Riziko šíření požáru je v současnosti v Česku velké a na jižní Moravě velmi vysoké. Vyplývá to z předpovědi, která je několikrát denně aktualizovaná na webu FireRisk. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe je současná situace neobvyklá tím, jak dlouhé je nepřetržité období s vysokým požárním rizikem a že se jedná o část roku, v níž takto příznivé podmínky pro šíření požáru vegetace nejsou úplně běžný jevem.
Jakou roli ve výkladu Aristotelova učení o přírodní filozofii sehrál anonymní učenec z Amiens? Jak se s otázkou, zda je lepší zemřít než spáchat něco hanebného, vypořádali angličtí a jak francouzští univerzitní profesoři? Jak vypadala budhistická scholastika? A jak ji vypilovali Tibeťané do podoby praktických metod učené argumentace, které sloužily vzdělávacím cílům? Badatelé odkrývají nejen nové prameny a postupy sdílení vědomostí, ale i postavy, které zřejmě sehrály v učeneckých debatách středověku svébytnou roli. Novinky v oboru představí mezinárodní konference Debatní komunity a kolektivní intelektuální praxe ve filozofickém myšlení středověku, kterou bude hostit Filosofický ústav Akademie věd ČR ve dnech 4.–6. září v Praze.
Kontakty pro média
Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812
Eliška Zvolánková
+420 739 535 007
Martina Spěváčková
+420 733 697 112